Arkitektfirmaet Arkitema har designet et meget karakteristisk pressecenter til klimakonferencen
Beyond Kyoto, der blev afholdt den 5-7. marts i Århus Musikhus, havde fornemt besøg af blandt andre Gro Harlem Brundtland og nobelpristager Steven Chu. I den forbindelse printede Damgaard-Jensen A/S med miljøvenligt UV-print på pressecenterets hærdede glasgulv.
UV-flatbed print på glas
Glaspladerne er printet på bagsiden, altså spejlvendt, for at gøre printet ekstra holdbart og beskytte printet mod slid ved betrædning. Pladerne er kørt direkte igennem vores UV flatbed printer, der kan tage plader op til 250 cm i bredden x uendelig længde - kun begrænset af mediets længde.
På vores flatbed printere kan vi udover glas printe direkte på en lang række andre medier. Print således direkte på plast, pvc, kapa, karton, pap, akryl, aluminium eller træ.
Miljøvenligt pressecenter - alt i genbrug
Pressecentrets bærende konstruktion består af rør primært i genbrugsmateriale - ligesom alt andet inventar; stole, borde, afskærmninger mm.
Det miljøvenlige pressecenter er lavet som et modul, der let kan udvides eller flyttes, så det kan anvendes igen og igen - evt. i forbindelse med det kommende klimatopmøde "COP15", der finder sted i København til december.
Damgaard-Jensen A/S tænker på miljøet
Hos Damgaard-Jensen A/S tilpasser vi de medier og printmetoder, der anvendes i den enkelte løsning til kundens krav og behov. Vi tilbyder en række grønne alternativer, der på den ene eller anden måde er skånsomme for miljøet på både små og store produktløsninger.
Kontakt en af vores konsulenter og hør om der findes et miljømæssigt alternativ til netop dit printbehov. Klik her for kontaktoplysninger.