Udviklingen indenfor print har gjort det muligt at printe stofbannere og bannere på mange forskellige stoftyper, maskiner og medier i oplag fra 1 til 1000 stk. og i alle formater. Alle vores bannere er printet og efterbehandlet i Danmark i henholdsvis Aarhus og København. Vi har valgt en teknologi, hvor vi printer med 300 – 360 dpi, hvilket er en meget høj opløsning i forhold til sammenlignelige produkter på markedet. Vi mener selv at det er Danmarks flotteste stofbannere og bannere så vi tager gerne imod din udfordring.
Kort fortalt kan vi opsummere fordelene således: - Mulighed for høj opløsning (300 til 360 DPI). - Printbredde i 130 til 187 cm. På materialet Ibena 220 og 430 gram kan vi printe i op til 250 cm. baner. - Dynamisk og fleksibel produktion. - Produceret i Danmark: 2 ens produktionslinier i henholdsvis København og Aarhus. - Tåler lys og fugt. - Totalløsning i form af skinner, ophængningstilbehør og pakning i ”plasttubes”. - Mulighed for mange forskellige stoftyper og medier – også brandhæmmende. - Hjælp ved opsætning og montering ved meget store bannere.
Til sidst et godt tip: Skal du have mange bannere, er det en god idé at tjekke op med os omkring printbredden på den aktuelle opgave, da der ofte kan spares mange penge på at ændre din bredde.
P.S: Ønsker du kæmpe bannere, syr eller svejser vi blot banerne sammen.
Damgaard-Jensen A/S er eksperter i alle typer bannere. Læs mere under disse links: